Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Fundusze Europejskie.

biuro@park.zawiercie.eu

+48 32 494 13 34

Zawierciański Park

Przemysłowo-Technologiczny

Aktualności

Program „Czyste Powietrze” realizowany w Zawierciu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Program „Czyste Powietrze” realizowany w Zawierciu

 

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ustalając tym samym zasady wspólnej realizacji programu „Czyste Powietrze”. To kolejny etap walki ze smogiem.

Punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze” powstanie w styczniu 2020 roku w Agencji Rozwoju Zawiercia. Mieszkańcy będą mogli tam składać wnioski i uzyskać dofinansowanie.

- Miasto, jako 24 w województwie śląskim, przystępuje do programu „Czyste powietrze”. Od tego momentu mieszkańcy Zawiercia będą mogli składać wnioski bezpośrednio w Zawierciu - podkreślał Tomasz Bednarek, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Te wnioski będą weryfikowane przez pracowników Agencji Rozwoju Zawiercia. Z naszej strony, jako Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, zapewniamy pełne wsparcie szkoleniowo-doradcze przy otwarciu punktu, jak i przy realizacji tego porozumienia. Mamy nadzieję, że porozumienie pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie mieszkańców Zawiercia wymianą starych źródeł ciepła. Smog to problem, który powraca każdego roku wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Serdecznie dziękuję Prezydentowi za przystąpienie do programu i za podpisanie porozumienia. Mam nadzieję, że ta współpraca między miastem Zawiercie i WFOŚiGW będzie się rozwijać zarówno w tej wspólnej walce ze smogiem, jak i w innych dziedzinach – podsumował Prezes Tomasz Bednarek.

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski podkreślał, że Zawiercie już od dłuższego czasu walczy o czyste powietrze.

- Szczególnie wieczorem widać, że mamy smog. Tego nie da się ukryć. Czujemy go także w Zawierciu. Przed chwilą z Prezesem oglądaliśmy, jak w tej chwili wygląda zanieczyszczenie na terenie miasta. Nie jest za dobrze. Zdajemy sobie z tego sprawę, wszyscy Radni Rady Miejskiej w Zawierciu również zastanawiają się jak temu przeciwdziałać – powiedział Łukasz Konarski.

Prezydent podkreślał, że jest bardzo wdzięczny Prezesowi Tomaszowi Bednarkowi za to, że punkt informacyjny programu „Czyste powietrze”  pojawi się w Zawierciu. To daje mieszkańcom możliwość pozyskania środków m.in. na wymianę pieców.

- To jedno z działań, które wspólnie realizujemy z WFOŚiGW. Wcześniej udało nam się pozyskać dofinansowanie na program OZE (odnawialne źródła energii). To ponad 20 mln zł. W ciągu 2 lat powstanie 1000 nowych instalacji. Chciałbym także, aby każde osiedle było podłączone do sieci gazowej. Nie jest to proste, ale jest to wyzwanie, które będę starał się zrealizować w bieżącej kadencji. Dziś wiemy jak wygląda sytuacja w mieście. Na każdym osiedlu jest czujnik jakości powietrza. Będziemy dalej przekonywać mieszkańców, by wymieniali źródła ciepła na ekologiczne. Oprócz OZE i programu „Czyste powietrze”  mamy też program gminny wymiany pieców, który chcemy kontynuować – podsumował Prezydent Miasta Łukasz Konarski.

- Bardzo cieszę się, że udało nam się podpisać porozumienie, bo sprawa czystego powietrza w gminie jest dla nas priorytetem. Projekt „Czyste powietrze” będzie realizowany w siedzibie Agencji Rozwoju Zawiercia. Nasi pracownicy będą brać udział w szkoleniach przygotowujących do tego projektu. Przed świętami zorganizujemy spotkanie informacyjne dla naszych mieszkańców, a punkt uruchomimy w ARZ w styczniu przyszłego roku - powiedziała Katarzyna Mikuła, Dyrektor Agencji Rozwoju Zawiercia.

Przypomnijmy. WFOŚiGW wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje program priorytetowy „Czyste powietrze”, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Do tej pory porozumienia o współpracy w obsłudze Programu „Czyste Powietrze” podpisały 23 gminy z terenu województwa śląskiego, a kolejne zgłaszają chęć współpracy. Deklaracja ze strony gmin jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby mieszkańców województwa.

Umożliwienie składania wniosków bezpośrednio do gmin to dla beneficjentów duże udogodnienie. Na podstawie porozumień zawartych między Funduszem a gminami, beneficjenci mogą składać wnioski nie tylko w biurze w Katowicach oraz punktach w Bielsku - Białej i Częstochowie, lecz także bezpośrednio w gminach.

04

GRU

2019

562

razy

czytano

161/379

zawiercie.eu

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.