Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@park.zawiercie.eu

+48 32 494 13 33

Zawierciański Park

Przemysłowo-Technologiczny

Aktualności

Huta wypłaci co miesięczne stypendia uczniom technikum

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Huta wypłaci co miesięczne stypendia uczniom technikum

Uczniowie kończący w tym roku naukę w gimnazjach, którzy w roku szkolnym 2016/2017 podejmą naukę w klasie Technik Mechanik w Zespole Szkół im. Józefa Bema (placówka popularnie nazywana jest „samochodówką”) będą mogli otrzymywać stypendia od huty CMC Poland Sp. z o.o. w wysokości nawet 400 zł brutto miesięcznie. Stypendia wypłacane będą przyszłym technikom, którzy osiągnęli w poprzednim semestrze nauki co najmniej średnią ocen 3,5 z przedmiotów ścisłych, zawodowych i języka angielskiego. Po zakończeniu nauki najlepsi zostaną zatrudni w CMC.

Stypendia będą wypłacane co miesiąc od chwili rozpoczęcia nauki w drugiej klasie technikum w wysokości 200 zł brutto. W trzeciej klasie uczniowie miesięcznie otrzymywać będą 300 zł.  W czwartej klasie stypendium wyniesie już 400 zł brutto miesięcznie.

Huta wypłacać będzie stypendia na podstawie umowy zawierającej zobowiązanie do podjęcia pracy w CMC Poland po zakończeniu technikum lub po studiach, jeżeli uczeń zdecyduje się na kontynuowanie nauki. Możliwość pracy w CMC Poland otrzymają uczniowie osiągający najlepsze wyniki w nauce i zajęciach praktycznych.

Taki model zdobywania wiedzy - nazywany dualnym system kształcenia - to nowość w powiecie zawierciańskim.  - W dualnym systemie nauczania, zajęcia teoretyczne odbywają się w szkole, a zajęcia praktycznie i praktyki zawodowe mają miejsce na terenie firmy produkcyjnej, w tym przypadku będzie to CMC Poland Sp. z o.o.  Jest to system oferujący ogromne szanse i perspektywy dla wszystkich zainteresowanych stron – zauważa Jerzy Kozicz, prezes CMC Poland. – Zaproponowany przez nas system daje młodym osobom możliwość praktycznej nauki konkretnego zawodu i lepszy start w poszukiwaniu pierwszej pracy. Pracodawcom daje możliwość wyszkolenia i pozyskania wykwalifikowanych pracowników zgodnie ze swoimi potrzebami, a lokalnym władzom samorządowym stwarza możliwość poprawienia sytuacji na lokalnym rynku pracy i zwiększenie szans młodych osób na dobrą pracę poprzez dostosowanie struktury kształcenia do potrzeb pracodawców – podkreśla prezes Jerzy Kozicz. 

Firmy produkcyjne coraz częściej borykają się z wyzwaniami związanymi z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników w zawodach technicznych, w zastępstwie osób, które w najbliższych latach odchodzić będą na emerytury. Powoduje to, że coraz bardziej popularne staje się tworzenie w szkołach zawodowych i technikach klas patronackich we współpracy z firmami produkcyjnymi, a tym samym kształcenie w tzw. systemie dualnym.

- Szkolnictwo zawodowe w formie zasadniczych szkół zawodowych i techników jest świetnym rozwiązaniem dla młodzieży, ponieważ daje im konkretny zawód, niejednokrotnie bardzo poszukiwany na rynku pracy i stwarza realną szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy – zauważa Barbara Kaleta, dyrektor personalny w CMC Poland. -  Uczniowie pobierający naukę w systemie dualnym, którzy w trakcie nauki mieli kontakt z firmą produkcyjną i mieli możliwość zdobycia pierwszej praktyki zawodowej, stają się bardziej atrakcyjni dla przyszłych pracodawców i potrafią dobrze radzić sobie na rynku pracy. Znajdują się oni w znacznie lepszej sytuacji niż osoby, które ukończyły szkołę ogólnokształcącą nie posiadając zawodu i konkretnych kwalifikacji – zauważa.

O stypendiach i nowym – dualnym, systemie kształcenia prezes CMC Poland Jerzy Kozicz oraz Barbara Kaleta rozmawiali 19 kwietnia br. z prezydentem Witoldem Grimem. CMC Poland Sp. z o. o. (dawna Huta Zawiercie), największy pracodawca w powiecie, od wielu lat współpracuje z Zespołem Szkół im. Józefa Bema w Zawierciu. Począwszy od roku szkolnego 2016/2017 współpraca ta nabierze bardziej intensywnego charakteru, ponieważ uczniowie klasy patronackiej o profilu Technik mechanik będą uczyć się w systemie dualnym. Zajęcia praktycznie i praktyki zawodowe odbywać się będą na terenie huty pod okiem doświadczonych pracowników CMC Poland Sp. z o.o. Uczniowie będą mieli możliwość zdobycia umiejętności, doświadczenia oraz uprawnień w wielu zawodach technicznych związanych z utrzymaniem ruchu oraz produkcją.  Od nowego roku szkolnego 2016/2017 współpraca zostanie poszerzona o program stypendialny.

Przypomnijmy, CMC Poland Sp. z o.o. należy do globalnej firmy Commercial Metals Company z siedzibą w Teksasie, w USA, która działa na świecie w ponad 20 krajach w ponad 200 lokalizacjach. Jest drugim co do wielkości producentem wyrobów stalowych w Polsce. CMC Poland Sp. z o.o. zatrudnia obecnie w całej Polsce ok. 1.800 pracowników, z czego ok. 1.430 w Zawierciu, gdzie zlokalizowana jest huta stali. Huta wytwarza głównie: pręty zbrojeniowe żebrowane, pręty okrągłe, płaskowniki, walcówkę przemysłową i jakościową. Zakłady CMC (w Polsce i w USA) należą do najbardziej nowoczesnych i wydajnych na świecie.

20

KWI

2016

282

razy

czytano

289/328

Agencja Rozwoju Zawiercia

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.