Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Fundusze Europejskie.

biuro@park.zawiercie.eu

+48 32 494 13 33

Zawierciański Park

Przemysłowo-Technologiczny

Aktualności

Debata przedsiębiorców z posłami

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Debata przedsiębiorców z posłami

- Wolna i autentyczna debata jest solą demokracji – motto zaczerpnięte z programu Prawa i Sprawiedliwości było hasłem przewodnim debaty przedsiębiorców z parlamentarzystami, która 8 kwietnia br. odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Patronat nad konferencją zainicjonowaną przez przewodniczącego Rady Gospodarczej Stefana Rotarskiego objęła Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zaproszenie do rozmów o przedsiębiorczości przyjęli członkowie Zawierciańskiego Klubu Menadżera, środowisko firm rodzinnych oraz członkowie Rady Gospodarczej. Wśród posłów obecni byli: wicemarszałek Sejmu RP Barbara Dolniak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego poseł Adam Abramowicz oraz posłanki Anna Nemś i Beata Małecka – Libera.

Pierwsza część spotkania poświęcona była sprawom samorządowym. - Jestem zaszczycony, że na sali sesyjnej pojawili się dziś tak znamienici goście. Inicjatywa podjęta przez niezależną od władz samorządowych Radę Gospodarczą jest doskonałą okazją, by naświetlić szanownym posłom najistotniejsze zadania, jakie stoją przed Zawierciem na najbliższe lata – przywitał parlamentarzystów prezydent Witold Grim.

Samorządowiec zasygnalizował posłom najpilniejsze sprawy, które mogą przyczynić się do gospodarczego rozwoju miasta.  Wśród nich prezydent wymienił włączenie 23 ha działek inwestycyjnych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, budowę obwodnicy oraz rewitalizację linii kolejowej Zawiercie – Tarnowskie Góry, która połączyłaby nasze miasto z lotniskiem w Pyrzowicach.  

- Od blisko 30 lat temat obwodnicy jest priorytetowy dla Zawiercia, a państwo już wielokrotnie dawaliście dowody tego, że ta sprawa łączy, a nie dzieli. Jest to inwestycja, którą mam nadzieję popierają wszystkie środowiska polityczne i społeczne w Zagłębiu.  Skomunikowanie Zawiercia z aglomeracją jest sprawą kluczową dla gospodarczego rozwoju miasta, dlatego równie istotną inwestycją jest rewitalizacja linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. Odtworzona  linia mogłaby obsługiwać regionalne przewozy pasażerskie z kierunku Częstochowy i Zawiercia do Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach i do Tarnowskich Gór. Uruchomienie połączenia pozwoli lepiej skomunikować Zawiercie z lotniskiem, a za takim rozwiązaniem przemawiają także względy gospodarcze, środowiskowe oraz ekonomiczno – finansowe. To rozwiązanie wydaje się być najlepsze nie tylko dla Zawiercia, ale i dla całego regionu – argumentował samorządowiec.

 

Z kolei starosta zawierciański Krzysztof Wrona zwrócił uwagę na niewystarczającą ilość środków na inwestycje drogowe, problemy lecznictwa zamkniętego. Gospodarz powiatu mówił również o sytuacji w oświacie ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia ponadgimnazjalnego.   

Druga część debaty w całości poświęcona była sprawom gospodarczym. Dyskusję rozpoczęto od przytoczenia wypowiedzi Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha. - Polska jest w końcówce pierwszej setki państw pod względem wolności gospodarczej. Do tej pory była zasada: co nie jest zakazane, jest dozwolone. Obecnie została odwrócona: co nie jest dozwolone, jest zakazane. Według przedsiębiorców remedium na taką sytuację jest przywrócenie prawa z 1989 roku. – Tak zwana „Ustawa Wilczka” była konstytucją polskiej przedsiębiorczości oraz źródłem polskiego cudu gospodarczego i jest dziś niedoścignionym wzorem ustawy, która przyznaje Polakom wolność gospodarczą.

Zdaniem posła Adama Abramowicza, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego problemem przedsiębiorców są wysokie koszty pracy. - Państwo obecnie mówi: zapłacisz nam 1100 zł a to jest tylko ZUS. W Wielkiej Brytanii system tej płatności jest skorelowany z dochodem, a nie z samym faktem prowadzenia firmy. W Niemczech jest dowolność – nie chcesz płacić, nie masz ubezpieczenia. Wiedzą Państwo, jakie są obciążenia pracy? To jest 50 procent. Jeśli jest takie obciążenie, to nie dziwmy się, że jest bezrobocie. Państwo zmusza ludzi do pracy poza oficjalnym obiegiem albo do wyjazdu za granicę. Jeśli my tego nie zmienimy, to państwo będziecie pracować, bo macie swoje firmy i one mogą gorzej lub lepiej funkcjonować, ale będą. Młodzieży w Polsce jednak nie będzie. Odsyłam do planu Morawieckiego, który zakłada te zmiany – powiedział poseł Abramowicz.

Uczestniczący w spotkaniu przedsiębiorcy zgłosili parlamentarzystom szereg propozycji, które ich zdaniem mogłyby przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości. Wśród nich wymieniono m.in.: równość dla polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych, tworzenie dobrego prawa, które nie może być różnie interpretowane, drukowanie aktów prawnych jako tekstów jednolitych – bez odnośników do innych ustaw oraz jednolita stawka podatku VAT. Z kolei przedsiębiorcy działający w branży hutniczo – stalowej wyrazili swoje zaniepokojenie dotyczące doniesień medialnych dotyczących wycofania się z tak zwanej zasady odwróconego VAT-u. Informacji tych jednak nie potwierdził poseł Abramowicz.

Na koniec spotkania Stowarzyszenie „Nie dla kopalni” zasygnalizowało główne założenia analizy wpływu potencjalnej budowy kopalni cynku i ołowiu w okolicach Zawiercia na otoczenie.    

14

KWI

2016

285

razy

czytano

316/352

Agencja Rozwoju Zawiercia

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.