Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@park.zawiercie.eu

+48 32 494 13 33

Zawierciański Park

Przemysłowo-Technologiczny

Aktualności

Podregion katowicki w skład którego należy Zawiercie najatrakcyjniejszym podregionem w Polsce.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Podregion katowicki w skład którego należy Zawiercie najatrakcyjniejszym podregionem w Polsce.

Śląskie po raz kolejny znalazło się na szczycie rankingu atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce.

Wyniki tegorocznej edycji raportu pt. „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2015" realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawiono 14 grudnia br. w trakcie konferencji w Warszawie.

Eksperci wskazują w raporcie na najwyższą atrakcyjność województwa śląskiego pod względem zasobów i kosztów pracy, silnie rozwinięte szkolnictwo wyższe i dobrze wykwalifikowane kadry. Śląskie cechuje się ponadto największymi zasobami pracy, choć ich dostępność ogranicza wysoki poziom wynagrodzeń. W kontekście chłonności rynku ustępujemy tylko Mazowieckiemu - do naszych mocnych stron zaliczono tu wysoką gęstość zaludnienia i zamożność gospodarstw domowych, a także wysoki popyt inwestycyjny. Drugą pozycję zajmujemy także w przypadku infrastruktury gospodarczej, plasując się za województwem dolnośląskim. Do naszych mocnych stron eksperci zaliczają też m.in. dobrze rozwinięty sektor badawczo-rozwojowy i aktywność inwestorów w strefie ekonomicznej. W przypadku infrastruktury społecznej do naszych atutów należą natomiast wysoka intensywność działalności kulturalnej i dobrze rozwinięta infrastruktura hotelowa i gastronomiczna. Najsłabszą stroną regionu w zestawieniu jest bezpieczeństwo publiczne.

Celem raportu, który zaprezentowano już po raz jedenasty, jest określenie różnic w atrakcyjności inwestycyjnej poszczególnych regionów i podregionów w trzech kategoriach: działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowanej technologicznie. W przypadku województw dokonano ogólnej charakterystyki atrakcyjności inwestycyjnej, skupiając się na czynnikach uniwersalnych, istotnych dla każdego rodzaju inwestycji. W tym celu przeanalizowano kilkadziesiąt najważniejszych czynników.

Wśród podregionów o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej pierwsze miejsce, podobnie jak w ubiegłorocznym zestawieniu, zajął podregion katowicki, a tuż za nim znalazł się podregion rybnicki. W kontekście atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności usługowej podregion katowicki uplasował się na miejscu trzecim, a w pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze tylko podregion bielski. Nieco gorzej jest w przypadku działalności zaawansowanej technicznie - tu podregion katowicki znalazł się dopiero na ósmej pozycji.

Źródło: UMWSL, IBNGR

17

GRU

2015

280

razy

czytano

330/343

Agencja Rozwoju Zawiercia

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.